Preskoči na glavni sadržaj

Kompliment

Kako sam doživljavala kompliment?

Do prije godinu i pol, kompliment je bio nešto što bi vrlo teško primila. S druge strane nešto što svaka žena voli primiti i čuti. To ima veze sa samopouzdanjem koje gradim radeći na sebi. Opsat ću jednu od tehnika koja se vrlo jednostavno primjenjuje i na jednostavan način podiže samopozdanje.

Kako sam primala kompliment?

Jesu li ti poznati sljedeći odgovori?
Najveći kompliment

- Da, baš sam ja takva!
- Joj, daj molim te, pa nisam ništa posebno!
- Samo sam se malo uredila.
- To je stari komad odjeće koji ništa ne vrijedi.
- Ma ja nisam ništa posebno.
- Ne pretjeruj, ja sam skroz jednostavna!
- Aha, da... sigurno je tako kako kažeš!
- Neš ti ljepote!
Uz sve ove rečenice u paketu ide i prevrtanje očima i onaj kiseli osmijeh.

Niz ovih ružnih i sabotirajućih rečenica mogla bi pisati i svaka od nas će se barem u jednoj od tih rečenica naći. To činimo potpuno nesvijesno i često nismo svijesne da u stvari sabotiramo sebe i sebi podmećemo nogu. Rušiš svoj ugled, posljedično rušiš svoje samopouzdanje.

Što sam promjenila?

Uputa je bila vrlo jednostavna. Na kompliment se odgovara jednom rječju: "HVALA!"
Na početku rada na sebi mi nije bilo jasno što se ustvari dešava izgovaranjem samo te jedne riječi. Rezultat je ustvari vrlo jednostavan: nisam unizila sebe, nisam bila sarkastična prema sebi, gradila sam svoje samopouzdanje.

Predlažem da probaš. Meni je pomoglo i kod mene radi.

Sretno i čuvaj se!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Volim te!

Čaj i administracija Ustajem jutros kao vještica u 6:30, prvi dan službene ne zaposlenosti i odradim prijavu na HZZ. Ustaje malena i kažem joj kako ću biti uskoro gotova te da može "u školu". Osim što sam službeno ne zaposlena, dogovaram si nešto. Telefon zvoni jutros po n-ti puta i ja kako se konzultiram tako piskaram po papirima oko notebooka. Ona provodi vrijeme "u školi", a ja sam uglavnom s mobitelom na uhu. Kako joj ova "škola" završi u roku od maksimalno sat i pol, završava i sva je u brigi. Rokovnik Jel, nekada sam bila zaposlena i od jednog dragog partnera dobila rokovnik, a malena se uzvrtila po stanu i nekog vraga ruje i traži. Pa rekoh u čemu je problem. I nađe ona rokovnik. Kaže mi susretljivo: "Evo mama, našla sam ti ovaj rokovnik da ne moraš pisati po papirima da sve ne pogubiš. Vidim da ti je važno!". Prasnula sam u smijeh i još i sad dok tipkam se smijem. :) Dijete mi je uviđavno i naučila je dijeliti. Samo, majka ju je ...

Zahvalnost i svijest o Sebi

 Kako sam počela raditi na Sebi? Ima tome više od godinu i pol dana, shvatila sam da sa mnom nije nešto u redu i o tome sam pisala i ovdje . Tada sam pisala najbolje što sam znala u tom trenutku, a to je bilo da sam sebe uspoređivala s drugimna s pitanjem: Kako on to može i kako on to ima, a ja nemam? Stavila sam se u ulogu žrtve . Tada to nisam znala i u tom trenutku je to zaista bilo najbolje što sam znala. Danas na to gledam iz druge perspektive koju sam sama stvorila. Po ne znam koji puta u zadnjih možda desetak godina čula sam istu rečenicu: Poradi na sebi? Što po Bogu, da radim na sebi? Tako sam se pitala dok nisam čula svjedočanstvo mog dragog prijatelja koji je tada već dobrano radio na sebi i ubirao rezultate tog istog rada. Rezultat je bio bolji, zadovoljniji i uspješniji život. To je bilo dovoljno da zagooglam te tri jednostavne riječi: Rad na sebi. Otvorilo se prilično veliko more edukativnih članaka i instant riješenja na ovu temu. Sljedeće mjesto koje sam posjetila bi...