Preskoči na glavni sadržaj

Stručnjaci

Mundijal


Lipanj/srpanj, 2018. godine, Mundijal u Rusiji u tijeku. Kako to obično kod nas biva, tada je u Hrvatskoj bilo ni manje ni više nego cca 4.000.000 stručnjaka, tzv. izbornika reprezentacije. Gospodin Zlatko Dalić kao strateg naše reprezentacije je bio bez brige obzirom na takav „support“ i podršku iz Domovine. Tako se sijećam anegdote s mojim ocem kojem je „smetao“ Ante Rebić koji ga je matirao i nikada više nije smetao. Zanimljivo! Krenulo nas je i tako smo završili u finalu, 4:2 izgubili od Francuske i postali vice prvaci svijeta. No nebitno… Važno je to da je gospodin Dalić imao podršku struke iz Domovine.

Zdravstveni radnici


Tako i danas. Postoji 4.000.000 stručnjaka i to ni manje ni više već sve redom infektolog do infektologa, epidemiolog do epidemiologa. Svi se razumiju u liječenje do sada nepoznate bolesti uzrokovane COVID-19 virusom otkrivenom u kineskom Wuhanu krajem prošle godine.
Ugrubo, stanovništvo Republike Hrvatske mogu grupirati u 3 sljedeće skupine:
1. Kod nas doma – mi koji smo ostali bez stalnog zaposlenja, koji čekamo eventualno novi posao i toplo mu se nadamo. Također, važna skupina onih koji rade od kuće i onih koji jednostavno slušaju stručnjake i #ostanidoma im je jedina agenda ovih dana.
2. Ekipa teorije zavjere – od ovih čekam da me jednog dana popljuju. Između ostalih u ovu kategoriju spadaju i oni što sve liječe s vitaminom C te meni najdraža skupina: ovi što se ne bi cijepili.
3. Šetači – izolacija, samoizolacija i zaraženi koji se slobodno šeću po ulicama i uzimaju si za pravo tražiti e-propusnicu. Za što? Pretpostavljam da ih se iz prostorije u kojoj obitavaju propusti u prostoriju B u istoj stambenoj jedinici.

Moja skupina je ova „Kod nas doma“ gdje u miru svog zagrebačkog doma, grickam jučer dostavljene jabučice, korabicu i mrkvicu i s mojoj djevojčicom „idem u školu“. Napominjem, nisam ništa prepustila slučaju već sam se saživjela sa situacijom nezaposlenosti i čekam eventualno neku zvijezdu (informaciju) koja bi me spasila. Nadam se svi nekoj win-win situaciji. Kažu da se jedna vrata zatvore, ali da se druga vrata otvore.

Koja je pobuda da me ova tema brine?


Jedini kome trenutno vjerujem jesu Krizni stožer, liječnici i zdravstveni radnici. Vjerujem da izolacija i karantena sigurno kroz neki period moraju imati učinka. Osim toga, niti ja niti itko zna i ima informaciju mogu li ovo čudo preboljeti, a da pojma nemam da sam ga preboljela, a da sam tijekom „prebolijevanja“ nekoga nesretnog zarazila (kronični bolesnik, onkološki bolesnik, osoba starije životne dobi, …). S druge strane, statistika nije dobra ni za ekipu moje životne dobi koji smo „kao“ manje ugroženi. Dakle, nema apsolutno nikakvog pravila, odnosno pravilo je da „pravila nema“. (Mononukleozu sam preboljela sa 8 godina, a da pojma nisam imala da ju imam, niti sam na išta testirana). Ako i nisam bolesna onda pak ne znam postoji li netko do mene u trećoj spomenutoj kategoriji pa da i ja ne svojom voljom završim u toj kategoriji. Hvala, ali nekako ipak ne bih. Iz tog razloga, #ostanidoma i najsigurnije se osjećam ovdje.
Također, volim ljude koji obožavaju komentirati i biti stručnjaci u poslu kojim se ne bave i o kojem blago rečeno nemaju pojma. Tako smo i sada uglavnom epidemiolozi. Ne tako davno, svi smo bili učitelji i procjenjivali njihov „lezi lebe da te jedem“ posao (što je sve osim toga, što se upravo i dokazuje kada sjede za svojim kompovima i pripremaju nastavu na daljinu, a roditelji kojima je to sve skupa „lezi lebe…“ napokon sijede pored svoje djece i rade s njima). Za vrijeme Mundijala smo bili izbornici, a Euro i Olimpijske igre su otkazani pa se sportom ne bavimo. Također, volimo biti računovođe, IT stručnjaci (za što tebi tu treba 5 dana, to samo u 3 klika i sve radi, kako cool… Računalo je samo osmislilo i isprogramiralo pozadinu ta tri klika), inženjeri raznih profila, o građevinski radnicima da ne govorim, to smo svi. Uglavnom u sve se razumijemo.

I za kraj...


Tko sam ja da budem barem trenutno epidemiolog, infektolog, intenzivist, kliničar, anesteziolog, …? E moji ljudi, ajmo samo ugrubo:
- 8 godina osnovne škole
- 4 godine srednje
- 6 godina studija medicine (do sada smo skupili već 18 godina školovanja)
- Stažiranje
- Specijalizacija
- Znanstveni radovi
- Edukacije, konferencije, simpoziji
- Istraživanja
- I iznad svega – rad s različitim ljudima, a jedini cilj je da čovjek bude zdrav

Vjerujem da ima još niz toga čime se liječnici bave, a da ovdje nisam spomenula. Dakle, tko sam ja da na bilo koji način sumnjam u njihova znanja i kompetencije? Kratko i jasno, #ostanidoma, i bit ću KUŠ! Jedino u što vjerujem i što mi ima smisla, jest da što se manje budem kretala, veća je vjerojatnost da „ne nosim smrtonosno oružje“ u rukama i da je manja vjerojatnost da ga pokupim.

Naslovnica - Stručnjaci

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompliment

Kako sam doživljavala kompliment? Do prije godinu i pol, kompliment je bio nešto što bi vrlo teško primila. S druge strane nešto što svaka žena voli primiti i čuti. To ima veze sa samopouzdanjem koje gradim radeći na sebi. Opsat ću jednu od tehnika koja se vrlo jednostavno primjenjuje i na jednostavan način podiže samopozdanje. Kako sam primala kompliment? Jesu li ti poznati sljedeći odgovori? Najveći kompliment - Da, baš sam ja takva! - Joj, daj molim te, pa nisam ništa posebno! - Samo sam se malo uredila. - To je stari komad odjeće koji ništa ne vrijedi. - Ma ja nisam ništa posebno. - Ne pretjeruj, ja sam skroz jednostavna! - Aha, da... sigurno je tako kako kažeš! - Neš ti ljepote! Uz sve ove rečenice u paketu ide i prevrtanje očima i onaj kiseli osmijeh. Niz ovih ružnih i sabotirajućih rečenica mogla bi pisati i svaka od nas će se barem u jednoj od tih rečenica naći. To činimo potpuno nesvijesno i često nismo svijesne da u stvari sabotiramo sebe i sebi podmećemo nogu. Rušiš svoj ugl

Zona konfora

Zona konfora je mjesto na kojem ne želim ostati, a koje je toliko bolno privlačno, naizled sigurno. Ne mjenjaj ništa. Ne talasaj. Novo... čemu to? Baš ćeš ti to. Baš tebe to dobro čeka? Da, da, aha, vidjet ćeš ti. I sve ono crno što gunđa unutarnji kritičar. 🙂 "Život počinje kada napustiš zonu konfora", još jedna od rečenica koje su mi stubokom promijenile život. Uskoro me čeka nova životna avantura i iznimno sam uzbuđena. Čeka me novi posao. Uzbuđenje, strast, učenje, nova poznanstva vs poznato, isto, statično, obično! Odluka je naizgled jednostavna. Donosila sam je nevjerojatnih godinu dana. Pozitivno u tih godinu dana je da sam si ispunila veliku želju. Sudjelovati u jednoj velikoj implementaciji. EUR je zaista veliki projekt s jedne strane, ali s druge strane osim ispunjene želje... nema niti jednog konkretnog benefita (niti u nekom novom znanju, niti financijski). Kći čita što tipkam i rekla mi je jednu divnu rečenicu: Uvijek si gledala razloge zašto ne prihvatiti ponud

Ciljevi

 Kreirajući dugoročni plan za sljedećih godinu dana, jedna od želja bila je da svaki mjesec ovdje objavim jedan post. Kako život donosi svoja iznenađenja tako je i moju My Willing 2022 stubokom promjenio. Rastem zasigurno. Najveća promjena koja se desila jest da glavni cilj ove godine nisu dijete i napredovanje u poslu. Tjelo je poslalo znak i Sebe i dijete stavilo na prvo mjesto. Godina u znaku zdravlja, brige o Sebi i malenoj. Sve drugo, ako bude. Ovo je bila uvodna riječ. Sada bi malo o određivanju tih naših ciljeva, želja, pikova ili kako god ih svatko od nas zvao. U tom mom izazovu za ovu godinu ključ su vježbanje i hodanje. Teško je, ali me veseli. Čisto lice, čišće misli, oblikovano tijelo... 10% manje na težini u odnosu na početak. Napredak vidljiv...  U ožujku je došlo lijepo vrijeme i sve više vremena sam počela provoditi vani. Pogledam brojač koraka, tu sam negdje na 4 ili 5 km dnevno i odredim pik na 100 km za ozujak i 125 km u travnju. Dakle, cca 1 km više na dnevnoj razin